NOLAND Index du Forum
NOLAND
Devenez résident à NOLAND, ville virtuelle multimédia

FAQFAQ   RechercherRechercher   MembresMembres   GroupesGroupes   S’enregistrerS’enregistrer 
 ProfilProfil   Se connecter pour vérifier ses messages privésSe connecter pour vérifier ses messages privés   ConnexionConnexion 
Apararea Lui Socrate Pdf Download

Sujet précédent .::. Sujet suivant  
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet NOLAND Index du Forum >>> ANNUAIRE >>> TARTALAIL
Auteur Message
nekedev

Masculin
Moyenne de points: 1,07

MessagePosté le: Ven 28 Oct - 18:55 (2016)    Sujet du message: Apararea Lui Socrate Pdf Download Répondre en citant

Apararea Lui Socrate Pdf Download > shorl.com/prelibradrejedy

Apararea Lui Socrate Pdf Download

74309d7132
Trebuie deci s m apr, atenieni, i s ncerc, ntr-un timp att de scurt, s nimicesc calomnia nstpnit de mult n minile voastre. Dar atunci de ce le-o fi plcnd unora s petreac mult vreme cu mine? Ai auzit de ce atenieni, cci v-am spus ntreg adevrul: le place s asculte cum sunt pui la cercetare cei care par nelepi dar nu sunt; de bun seam nu e ceva lipsit de farmec! Dup cum v spun, acest lucru mi-a fost rnduit de Zeu, att prin rspunsul oracolului, ct i prin vise, ca i n orice chip n care a rnduit vreodat voina divin cte unui om s fac ceva. Sau i ei i fac mai buni, cu toii? - i ei. Dar i voi trebuie s avei bune ndejdi n privina morii, judectorii mei, i s v dai seama de acest adevr: pentru un om bun nu exist nimic ru, nici n via, nici n moarte, iar Zeul are grij de soarta lui; nici ceea ce se petrece cu mine nu este la ntmplare, ci e limpede pentru mine c este mai bine s mor i s m ndeprtez de toate. Dar, de vreme ce eu cred n lucrurile privitoare la daimoni, urmeaz neaprat de aici c eu cred i n daimoni. Ci lucrurile stau dup cum urmeaz: sunt convins c eu nu fac ru nimnui de bun voie, dar pe voi nu v pot convinge de acest lucru, pentru c am vorbit unii cu alii doar puin vreme; dac i la voi ar fi fost, ca la alii, legea s nu se hotrasc asupra vieii sau morii cuiva dup o singur zi de judecat, ci dup mai multe, atunci cred c v-a fi putut convinge; acum ns nu e uor s respingi nvinuiri grele n timp aa puin. Ceea ce nu-i adevrat. Cci pe mine acea crmuire n-a reuit s m nspimnte, ct era ea de puternic, aa nct s fac ceva nedrept.

Aadar, ce e potrivit pentru un om srac i fctor de bine, care are nevoie de rgaz ca s v ndemne? Nimic altceva nu e mai potrivit, atenieni, dect ca un astfel de om s fie hrnit n Pritaneu, cu mult mai potrivit dect s fie hrnit acolo un nvingtor olimpic, la clrie, la cursele de cai pereche ori cu care grele. Texte de acelai autor > "Republica". Chiar i n lupte, devine adesea limpede c cineva ar putea scpa de moarte aruncndu-i armele i apucndu-se s se roage de cei care-l urmresc; i exist n orice primejdie multe alte chipuri de a scpa de moarte, dac cineva cuteaz s spun i s fac orice. i cred c pe bun dreptate se mpotrivete! S tii bine atenieni: dac eu m-a fi apucat s m ocup de treburile publice, de mult a fi pierit fr nici un folos, nici pentru voi, nici pentru mine. El nu doreste sa impresioneze juriul cu lacrimi si spune ca judecatorul tb sa imparta dreptatea nu dupa bunul lui plac, ci sa judece. Dar mai de temut sunt, judectori, aceia care, asumndu-i rolul de a v educa, pe cei mai muli dintre voi, nc de pe cnd erai copii, ncercau s v conving aducndu-mi vini neadevrate: cum c ar exista un Socrate, om iscusit, care cuget la cele din cer i cerceteaz toate cte se afl pe pmnt i face s nving judecata strmb. De vreme ce mi-au rspndit o asemenea faim, atenieni, acetia sunt acuzatorii de care trebuie s m tem; ntr-adevr, cine-i ascult i nchipuie c oamenii care cerceteaz astfel de lucruri nu cred nici n zei.

epialleles in plant evolution pdf downloadquadrature amplitude modulation qam pdf downloadword converter to pdf downloadclassification of bacteriocins pdf downloadheat seal lacquer pdf downloadmusic theory for beginners pdf downloadzen shiatsu libro pdf downloadspanish medical terms pdf downloadpdf download for blackberry 9650 priceprogramming c# balagurusamy pdf download

Publicité

MessagePosté le: Ven 28 Oct - 18:55 (2016)    Sujet du message: Publicité

PublicitéSupprimer les publicités ?
Poster un nouveau sujet   Répondre au sujet NOLAND Index du Forum >>> ANNUAIRE >>> TARTALAIL Toutes les heures sont au format GMT - 1 Heure
Page 1 sur 1

Sauter vers:  

Index | créer son forum | Forum gratuit d’entraide | Annuaire des forums gratuits | Signaler une violation | Conditions générales d'utilisation